(Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) Színes, szinkronizált, angol film, 2004 Julie Walters Rendezte: Alfonso Cuarón 141 perc Warner Brothers InterCom
STáB RENDEZO - Alfonsó Cuarón FORGATÓKÖNYV - Stven Kloves, J.K. Rowling könyve alapján ZENESZERZO - John Williams
SZEREPLOK HARRY POTTER - Daniel Radcliffe RON WEASLEY - Rupert Grint HERMIONE GRANGER - Emma Watson SIRIUS BLACK - Gary Oldman REMUS LUPIN - David Thewlis RUBEUS HAGRID - Robbie Coltrane ALBUS DUMBLEDORE - Michael Gambon VERNON DURSLEY - Richard Griffith DUDLEY DURSLEY - Harry Melling PETUNIA DURSLEY - Fiona Shaw MINERVA McGALAGONY - Maggie Smith PERSELUS PITON - Alan Rickman OLIVER WOOD - Sean Biggerstaff ARGUS FRICS - David Bradley FÉLIG FEJNÉLKÜLI NICK - John Cleese DRACO MALFOY - Tom Felton KATIE BELL - Emily Dale FLITWICK PROFESSZOR - Warwick Davis DEAN THOMAS - Alfred Enoch MARGE NÉNI - Pam Ferris BIMBA PROFESSZOR - Miriam Margolyes CRAK - Jamie Waylett MONSTRO - Joshua Herdman NEVILLE LONGBOTTOM - Matthew Lewis SEAMUS FINNIGAN - Devon Murray FRED WEASLEY - James Phelps GEORGE WEASLEY - Oliver Phelps PERCY WEASLEY - Chris Rankin MOLLY WEASLEY - Julie Walters ARTHUR WEASLEY - Mark Williams GINNY WEASLEY - Bonnie Wright ALICIA SPINNET - Leilah Sutherland ANGELINA JOHNSON - Danielle Taylor LEE JORDAN - Luke Youngblood TOM, A FOLTOZOTT ÜST KOCSMÁROSA - Jim Tavaré ÉS PETER PETTIGREW - Timothy Spall
AMERIKAI BEMUTATÓ 2004. JÚNIUS 4. MAGYAR BEMUTATÓ 2004. JÚLIUS 10.
Bevételek: A harmadik Harry Potter film hétfoi mozi premierjén egyébként 5 millió fontos bevételt termelt Nagy-Britanniában.
BUDAPESTEN MAJDNEM 120 000 ember volt kíváncsi a HP 3. részére az elso héten a mozikban!
Harry (Daniel Radcliffe) és barátai, Ron (Rupert Grint) és Hermione (Emma Watson) harmadik évüket kezdik a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképzo Szakiskolában. A patinás falak között azoban a legsötétebb félelmeikkel kénytelenek szembenézni. Az iskola környékén ugyanis felbukkan egy veszedelmes szökött rab (Gary Oldman), és megérkeznek a legalább ugyanannyira félelmetes dementorok is, akiknek meg kellene védeniük a varázsló-növendékeket.
A 13 éves Harry Potter csak vonakodva hajlandó még egy nyarat rémes rokonainál, a Dursley családnál tölteni. Minden igyekezetével megpróbál „viselkedni”, de csak addig bírja visszafogni magát, míg meg nem érkezik látogatóba Vernon bácsi testvére, Marge néni. O ugyanis bármikor ki tudja borítani Harryt, de ezúttal annyira az idegeire megy, hogy dühében gigantikus lufivá puffasztja a nagynénit. Harry tart a Roxfort és a Mágiaügyi Minisztérium vezetoinek haragjától, a diákoknak ugyanis szigorúan tilos a varázstalan világban varázsolniuk. Ezért, bár nincs hová mennie, éjszaka elmenekül otthonról. Ám megmagyarázhatatlan módon nem büntetik meg a tiltott varázslatért, és hamarosan kiderül, hogy azért nem csapták ki az iskolából, mert egy veszélyes és titokzatos varázsló, Sirius Black megszökött az Azkaban börtönbol, és valószínuleg Harryt keresi, hogy megölje. A fiú csak egyetlen helyen érezheti biztonságban magát: a Roxfortban.
Harry harmadik roxforti évét is új, izgalmas szereplok tarkítják. Ilyen például Csikócsor, a hippogriff, a varázslatos félig ló, félig madár lény. A varázslótanoncnak van pár hátborzongató találkozása a Zordóval, akit csak a halál jeleként emlegetnek, és része van néhány lélegzetelállító kalandban. Közben még Ron és az óriás Hagrid segítségével utána kell járnia Hermione talányos eltunéseinek és felbukkanásainak. Hagrid egyébként ebben az évben új pozícióban tunik fel: o tanítja ezentúl a Roxfortban a legendás lények gondozását. Harry és a titokzatos rab, Sirius Black összecsapása elkerülhetetlennek tunik... de mi az a különös kapcsolat, ami összeköti Lupin professzort és Blacket? Mi az a sötét titok, melyet Piton professzor olyan elszántan fel akar tárni? És miért menekül olyan eszeveszetten Makesz patkány, Ron kedvence? Harrynek minden bátorságára, varázserejére és támogatójára szüksége lesz, hogy megválaszolja ezeket a kérdéseket, és hogy kiderítse az igazságot Sirius Blackrol meg néhány egykori iskolatársáról - egy csapatnyi fiatal, tehetséges varázsló titokzatos múltjáról.
A Harry Potter és az azkabani fogoly J.K. Rowling hatalmas sikeru regénysorozata harmadik kötetének megfilmesítése. A filmet 2003 februárjában kezdték forgatni az angliai Hertfordshire-ben található Leavesden stúdiókban és különbözo külso helyszíneken - nagyrészt Skóciában. A rendezoi széket ebben az epizódban az Oscar-díjra jelölt Alfonso Cuarón foglalta el, aki olyan filmeket jegyez, mint az Anyádat is, a Szép remények és A kis hercegno. A forgatókönyvet az elozo két részhez hasonlóan ezúttal is Steve Kloves írta.
A címszerepben visszatér Daniel Radcliffe, akit a Harry Potter-filmeken kívül A panamai szabóban is láthattunk, Ron és Hermione szerepében pedig ismét Rupert Grint és Emma Watson csatlakozik hozzá. Harry ellenfelét, Draco Malfoyt újra Tom Felton alakítja, aki az Anna és a királyban, valamint a Cseno manókban is szerepet kapott. A szereplogárdához újonnan csatlakozott Gary Oldman, o játssza az azkabani foglyot, vagyis a baljós Sirius Blacket. David Thewlis személyesíti meg a sötét varázslatok kivédésének új tanárát, Remus Lupin professzort. Timothy Spall, a Mike Leigh-filmek visszatéro szereploje alakítja Peter Pettigrew-t; a Roxfort nagy tiszteletnek örvendo iskolaigazgatóját, Albus Dumbledore-t pedig Michael Gambon játssza. Szintén eloször tunik fel Harry Potter-filmben Julie Christi, aki a Három Sepru fogadó jólelku pincérnojének, Madam Rosmertának szerepét vállalta el.
És persze visszatérnek a már jól ismert felnott szereplok is. Maggie Smith ismét eljátssza a Dumbledore-hoz végsokig lojális igazgatóhelyettest, McGalagony professzort, Alan Rickman pedig a huvös és kiismerhetetlen Piton professzor szerepében tér vissza. Robbie Coltrane újra magára öltötte a szeretetreméltó óriás, Hagrid figuráját - ezért a szerepért már az elso rész után jelölték BAFTA-díjra és a londoni filmkritikusok díjára. A Weasley-szüloket ismét Julie Walters és Mark Williams alakítja, míg Harry rokonait, Vernon bácsit és Petunia nénit Richard Griffiths és Fiona Shaw játssza. A sztárokkal zsúfolt szereposztáshoz méltó a filmkészítok listája is. Köztük van a háromszoros Oscar-díjas látványtervezo, Stuart Craig (Az angol beteg, Veszedelmes viszonyok, Ghandi) teremtette meg újra a Roxfort varázslatos világát. A Harry Potter és a Bölcsek Kövében nyújtott teljesítményét Oscar- és BAFTA-jelöléssel ismerték el, a Harry Potter és a Titkok Kamrája pedig újabb BAFTA-jelölést hozott a számára.
A forgatási helyszínek ezúttal sem változtak. A Rolls Royce repülogépgyárból lett filmstúdió, a Leavesden Film Studios volt ismét a stáb második otthona a forgatás nagy részében. Craig már bevált, lenyugözo díszletei a helyükön maradtak a harmadik részre is, így például a Roxfort nagytermét, a Griffendél klubhelyiségét, a márványlépcsot vagy éppen a Privet Drive 4-et, azaz a Dursley-rezidenciát nem kellett újra felépíteni. Új feladatot jelentett viszont a látványtervezo számára a Szellemszállás, Lupin tanterme, a csillagászat-tanterem, az óratorony és Roxmorts falu - ez utóbbiban pedig a Három Sepru fogadó és a Mézesfalás édességbolt. A forgatás nagy része Skóciában zajlott, de néhány felvétel erejéig a Shepperton Stúdiókba is ellátogatott a stáb. Sot egy-két londoni utcán is feltunt a csapat, ahol a nyugalmukból nehezen kibillentheto londoniak is meghökkentek az elsuhanó lila, háromszintes busz láttán. A trükk- és sminkmester, Nick Dudman BAFTA-jelölést kapott a Harry Potter és a Titkok Kamrájában nyújtott teljesítményéért - most újra o tervezte meg és keltette életre a varázsvilág mitikus lényeit. Ebben segítségére volt Roger Guyett is, aki olyan varázslatos lényeket teremtett meg, mint a hippogriff vagy a vérfarkas.
A film készítésérõl
A Harry Potter és az azkabani fogoly (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) J.K. Rowling hatalmas sikerû regénysorozata harmadik kötetének megfilmesítése.
A filmet 2003 februárjában kezdték forgatni az angliai Hertfordshire-ben található Leavesden stúdiókban és különbözõ külsõ helyszíneken – nagyrészt Skóciában.
A rendezõi széket ebben az epizódban az Oscar-díjra jelölt Alfonso Cuarón foglalta el, aki olyan filmeket jegyez, mint az Anyádat is (Y Tu Mamá También), a Szép remények (Great Expectations) és A kis hercegnõ (A Little Princess). A producerek ugyanazok voltak, mint a Harry Potter és a Bölcsek Köve (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) és a Harry Potter és a titkok kamrája (Harry Potter and the Chamber of Secrets) esetében: David Heyman, Chris Columbus és Mark Radcliffe. A két executive producer közül Michael Barnathan a két elsõ Harry Potter filmen kívül együtt dolgozott Columbus-szal és Radcliffe-fel a Mrs. Doubtfire – Apa csak egy van címû filmben, Callum McDougall pedig a 007 – Halj meg máskor!-ban (Die Another Day) mûködött közre. A Harry Potter és a Bölcsek Kövéhez (Harry Potter and the Philosopher’s Stone), illetve a Harry Potter és a titkok kamrájához (Harry Potter and the Chamber of Secrets) hasonlóan a forgatókönyvet ezúttal is Steve Kloves jegyzi, aki például a Pokoli hétvégét (Wonderboys) is írta.
A címszerepben visszatér Daniel Radcliffe, akit a Harry Potter filmeken kívül A panamai szabóban (The Tailor of Panama) is láthattunk, Ron és Hermione szerepében pedig ismét Rupert Grint és Emma Watson csatlakozik hozzá. Harry ellenfelét, Draco Malfoyt újra Tom Felton alakítja, aki az Anna és a királyban (Anna and the King), valamint a Csenõ manókban (The Borrowers) is szerepet kapott.
A szereplõgárdához újonnan csatlakozott Gary Oldman, aki emlékezetes alakítást nyújtott többek közt a Hannibálban (Hannibal), a Leon, a profiban (The Professional) és a Drakulában (Bram Stoker’’s Dracula). Oldman játssza az azkabani foglyot, vagyis a baljós Sirius Blacket. David Thewlis – akit például a Mezítelenülben (Naked), és A nagy Lebowskiban (The Big Lebowski) láthattunk – személyesíti meg a sötét varázslatok kivédésének új tanárát, Remus Lupin professzort. Timothy Spall, a Mike Leigh-filmek visszatérõ szereplõje alakítja Peter Pettigrew-t; a Roxfort nagy tiszteletnek örvendõ iskolaigazgatóját, Albus Dumbledore-t pedig Michael Gambon (Az álmosvölgy legendája Sleepy Hollow, Gosford Park’) játssza. Szintén elõször tûnik fel a Harry Potter-filmekben Julie Christie (Hamlet, Sárkányszív Dragonheart), aki a Három Seprû fogadó jólelkû pincérnõjének, Madam Rosmertának szerepét vállalta el. Pam Ferris alakítja Harry elviselhetetlen nagynénjét, Marge-ot, Dawn French és Paul Whitehouse pedig a Roxfort falait díszítõ elvarázsolt portrékból személyesítenek meg egyet-egyet.
És persze visszatérnek a már jól ismert felnõtt szereplõk is. Maggie Smith ismét eljátssza a Dumbledore-hoz végsõkig lojális igazgatóhelyettest, McGalagony professzort, Alan Rickman, az Értelem és érzelem (Sense and Sensibility), a Drágán add az életed (Die Hard) és az Igazából szerelem (Love Actually) sztárja pedig visszatér a hûvös és kiismerhetetlen Piton professzor szerepében. Robbie Coltrane-t (Aranyszem GoldenEye, A világ nem elég The World is Not Enough) pedig újra magára öltötte a szeretetreméltó óriás, Hagrid figuráját – ezért a szerepért már a Harry Potter és a bölcsek köve (Harry Potter and the Sorcerer’’s Stone) után jelölték BAFTA-díjra és a londoni filmkritikusok díjára. A Weasley-szülõket ismét Julie Walters és Mark Williams alakítja, míg Harry rokonait, Vernon bácsit és Petunia nénit Richard Griffiths és Fiona Shaw játssza.
A sztárokkal zsúfolt szereposztáshoz méltó a filmkészítõk listája is. Az operatõr az a Michael Seresin volt, aki korábban többek közt a Midnight Express, a Madárka (Birdy), és az Angyal a lépcsõn (Angela’’s Ashes) fényképezéséért felelt. A jelmezeket Jany Temime (Magas sarok, alvilág High Heels Low Lifes) tervezte, a vágó pedig Steven Weisberg (Sötét zsaruk 2. Men in Black 2, Szép remények Great Expectations) volt. A trükkökért ismét Roger Guyett felelt, aki korábban a Harry Potter és a Bölcsek Köve (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) mellett például a Ryan közlegény megmentésében ( Saving Private Ryan) is dolgozott.
A háromszoros Oscar-díjas látványtervezõ Stuart Craig (Az angol beteg The English Patient, Veszedelmes viszonyok Dangerous Liaisons, Ghandi) teremtette meg újra a Roxfort varázslatos világát. A Harry Potter és a Bölcsek Kövében (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) nyújtott teljesítményét Oscar- és BAFTA-jelöléssel ismerték el, a Harry Potter és a titkok kamrája (Harry Potter and the Chamber of Secrets) pedig újabb BAFTA-jelölést hozott a számára.
A forgatási helyszínek is a régiek voltak. A Rolls Royce repülõgép gyárból lett filmstúdió, a Leavesden Film Studios volt ismét a stáb második otthona a forgatás nagy részében. Craig már bevált, lenyûgözõ díszletei a helyükön maradtak a harmadik részre is, így például a Roxfort nagytermét, a Griffendél klubhelyiségét, a márványlépcsõt vagy éppen a Privet Drive 4-et, azaz a Dursley-rezidenciát nem kellett újra felépíteni. Új feladatot jelentett viszont a látványtervezõ számára a Szellemszállás, Lupin tanterme, a csillagászat-tanterem, az óratorony és Roxmorts falu – ez utóbbiban pedig a Három Seprû fogadó és a Mézesfalás édességbolt. A forgatás nagy része Skóciában folyt, de néhány felvétel erejéig a Shepperton Stúdiókba is ellátogatott a stáb. Sõt, egy-két londoni utcán is feltûnt a csapat, ahol a nyugalmukból nehezen kibillenthetõ londoniak is meghökkentek az elsuhanó lila, háromszintes busz láttán.
A trükk- és sminkmester Nick Dudman (Star Wars: Baljós árnyak Star Wars episode 1: The Phantom Menace, A múmia The Mummy, A múmia visszatér The Mummy Returns) BAFTA-jelölést kapott a Harry Potter és a titkok kamrájában (Harry Potter and the Chamber of Secrets) nyújtott teljesítményéért – most újra õ tervezte meg és keltette életre a varázs-világ mítikus lényeit. Ebben segítségére volt a már említett Roger Guyett is, aki olyan varázslatos lényeket teremtett meg, mint Csikócsõr, a hippogriff vagy a vérfarkas. |